Tag "COP28"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Климата подиве; наместо пари за оружје формирајте Фонд против глад и сиромаштија

Државниот секретар, кардиналот Пјетро Паролин, го прочита говорот на папата Фрањо на конференцијата COP28, во која Папата бара од светските лидери да ги надминат поделбите за да продолжат да работат

Ватикан Вести

Патувањето на Папата во Дубаи е откажано по барање на лекарите

Иако општата здравствена состојба на папата Фрањо во однос на грипот и воспалението на респираторните патишта е подобрена, лекарите побараа од Папата да не оди на патувањето планирано во наредните

Ватикан Вести

Папата: COP28 може да биде пресвртница во енергетската транзиција

Пред неговото патување во Дубаи, папата Фрањо ја поттикнува надежта дека луѓето ќе ги надминат ситните интереси и дека конференцијата COP28, на која тој ќе присуствува, ќе биде пресвртница на

Ватикан Вести

Објавена е официјалната програма за посетата на Папата на Дубаи

Папата Фрањо од 1 до 3 декември ќе отпатува во Обединетите Арапски Емирати за да учествува на Конференцијата на државите членки на Рамковната конвенција на Обединетите нации за климатски промени,