Tag "Јужна Америка"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Младите се новата плодна почва на Бога

Во пораката до учесниците на XX состанок  на одговорните за пасторал со младите во земјите во Латинска Америка и Карибите, што се одржува во Перу, папата Фрањо ги потикна  младите

Ватикан

Папата: Божјата нежност во Исус стана тело

Исусовото сожалување не е човечка емоција туку трогнат Месија во кој Божјата нежност стана тело – рече Светиот Отец пред пладневната молитва Ангел Господов на 19 јули од прозорецот на

Ватикан

Боливија со нетрпение го чека папата Фрањо

Во Боливија расте исчекувањето за доаѓањето на папата Фрањо. Светиот Отец во 16.15 часот според локално време, односно во 22.15 по средноевропско ќе слета на аеродромот во Ел Алто каде

Ватикан

Папата отпатува за Еквадор

Еквадор е првата земја која Папата ќе ја посети во својата 9 меѓународна пасторална посета од почетокот на неговиот понтификат.