Tag "Шарл де Фуко"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Милосрдието е понизно, а не борбено

Во говорот до Малите сестри на Исус, монахињи вдахновени од искуството на Шарл де Фуко, папата Фрањо ги повика да го прифатат предизвикот на Христовата љубов, напуштајќи ја автореференцијалноста и

Ватикан Вести

Папата: Следете го свети Шарл де Фуко на патот на маленкоста, понизноста и солидарноста

Папата Фрањо се сретна со мажи и жени вдахновени од харизмата на свети Шарл де Фуко и го посочи фокусот на овој нов светец на Католичката црква на Христовата љубов

Ватикан Вести

Папата: Господ има план за љубов кон сите

Папата Фрањо ја предводеше светата Литургија на плоштадот Свети Петар каде беа прогласени за светци 10 блаженици. Новите канонизирани светци ја живееле својата светост служејќи на Евангелието и на браќата

Ватикан Вести

Папата до младите од Франција: Вдахнувајте се од примерот на Шарл де Фуко и Мари Ривие

На средбата со младите од францускиот регион Вивие – од каде што потекнуваат Шарл де Фуко и Мари Ривие, кои утре ќе бидат прогласени за светци, Папата во сабота 14