Tag "Царице небесна"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата потсети на молитвата за Епископската синода

На крајот од молитвата Царице небесна во недела 28 мај 2023 година папата Фрањо потести на молитвата за подршка на подготовките за Синодата, која ќе се одржи ширум светот на

Ватикан Вести

Царице небесна: Духот нè ослободува од стравовите и ги отвора вратите

На празникот Педесетница, 28 мај 2023 година, папата Фрањо ги повика христијаните да ги изгонат стравовите и повторно да го разгорат пламенот на Божјата љубов.

Ватикан Вести

Папата: Христос се вознесе на небото ја носи нашата човечност пред Бога и се застапува за нас

Во неделата, кога се слави Вознесението Господово во Италија и во многу други земји, папата Фрањо во своето пладневно обраќање пред молитвата Царице небесна одговори на две прашања: Зошто да

Ватикан Вести

Папата Фрањо повика на прекин на насилството меѓу Израелците и Палестинците, бидејќи со оружјето се уништува секоја надеж

Папата Фрањо апелира за мир во Светата Земја, молејќи се да се задржи неодамнешното примирје меѓу Израел и милитантите во Појасот Газа. Тој испрати и порака по повод Денот на

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Светиот Дух останува со нас и нѐ потсетува дека сме Божји возљубени деца

Светиот Дух е наш Утешител и Бранител кој не нѐ остава на мир и нѐ брани од обвинувањата на светот, дури и од самите нас, а пред се од ѓаволот

Ватикан Вести

Папата: Верата не е „пакет идеи“ туку пат што треба да се следи

Да не ја изгубиме од вид целта; да ја земеме сегашноста во рака, да не дозволиме да не вовлече во својот вител, туку да го следиме Исус кој е патот

Ватикан Вести

Папата Фрањо од петок во Унгарија, во центарот на Европа погодена од ветровите на војна

По молитвата Царице небесна на 23 април 2023 година, Папата го спомна претстојното апостолско патување во Будимпешта, од 28 до 30 април, и конфликтот во Украина, кој влијае на многу

Ватикан Вести

Царице небесна: Со Исус секој неуспех е чекор напред

Во пладневното обраќање пред молитвата Небесна царице, папата Фрањо се осврна на пасус од Евангелието кој зборува за средбата на Воскреснатиот со учениците од Емаус. Тој истакна колку е важно

Ватикан Вести

Апел на папата за Судан: Насилството да престане што е можно поскоро и да се продолжи со дијалогот

По богородичната молитва Царице небесна, папата Фрањо уште еднаш ја изрази својата загриженост за ситуацијата во таа африканска земја и апелира да се прекине насилството.

Ватикан Вести

Царице небесна: Да бидеме радосни навестители на Евангелието

На Светол Понеделник папата Фрањо ја предводеше молитвата Царице небесна од прозорецот на Апостолската палата во Ватикан. Потсети како жените од Евангелието брзаат да ја објават веста за воскреснатиот Господ