Tag "Пресвета Богородица од Гвадалупе"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Да ја намирисаме реалноста со добри дела, отстранувајќи ја омразата и стравовите

На 12 декември 2023 во попладневните часови во ватиканската базилика Свети Петар, папата Фрањо ја предводеше светата Литургија по повод празникот Пресвета Богородица од Гвадалупе. Иконата втисната на наметката на

Ватикан Вести

Да учиме од Богородичната пресретлива и служителска вера

Со почитувањето на Марија значи го славиме Божјото доаѓање до луѓето, а од нејзината вера треба