Tag "Пасхално тродневие"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Префектурата на Папскиот дом: Пасхалната тродневница во Ватикан ќе биде без ходочасници

Обредите во Страстната седмица во Ватикан ќе се одржат без присуство на верници, кои по обичај учествуваа на нив, но ќе може да се следат во живо преку Ватикан њуз

Ватикан

Папата им ги изми нозете на 12 затвореници

На Велики Четврток папата Фрањо служеше литургија на Господовата вечера во римскиот затвор Ребибија со што започна пасхалното тродневие. По традиција тој го изврши обредот миење нозе