Tag "параклет"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Со Светиот Дух да негуваме надеж за мир, братство и правда

Папата Фрањо во својата проповед на празникот Педесетница, која ја служеше во недела 19 мај 2024 година, во ватиканската базилика Свети Петар, ги поттикна верниците силно да го проповедаат Евангелието,

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Светиот Дух останува со нас и нѐ потсетува дека сме Божји возљубени деца

Светиот Дух е наш Утешител и Бранител кој не нѐ остава на мир и нѐ брани од обвинувањата на светот, дури и од самите нас, а пред се од ѓаволот