Tag "Папуа Нова Гвинеја"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата жали за жртвите од лизгањето на земјиштето во Папуа Нова Гвинеја

Во телеграмата потпишана од државниот секретар кардинал Пјетро Паролин и испратена до нунцијот Мауро Лали, папата Фрањо ветува близина со семејствата на жртвите од лизгањето на земјиштето. Според проценките на

Ватикан Вести

Објавени се мотото и логото за патувањето на Папата во Азија и Океанија

Папата Фрањо од 2 до 13 септември 2024 година ќе престојува во Индонезија, Папуа Нова Гвинеја, Источен Тимор и Сингапур. Верата, надежта, братството и молитвата се темите во центарот на

Ватикан Вести

Папата се сретна со поклоници од Папуа Нова Гвинеја

Во вторник 30 јули 2019 година папата Фрањо во Домот Света Марта во Ватикан прими поклоници од Папуа Нова Гвинеја, кои беа предводени од отец Мартин Прада, мисионер и нивен

Ватикан Вести

Папата се моли за жртвите од земјотресот во Папуа Нова Гвинеја

Папата Фрањо со голема тага ја прими веста за трагичната загуба на човечките животи во земјотресот кој го погоди Папуа Нова Гвинеја – е истакнато во телеграмата со сочувство која