Tag "Папската академија на науките"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Кардиналот Турксон е нов канцелар на Папските академии на науките

Папата Фрањо го именува кардиналот од Гана, Петер Турксон (73), за канцелар на Папската академија на науките и на Папската академија за општествени науки, соопшти на 4 април Канцеларијата за

Ватикан Вести

Папата Фрањо именува Нобеловката за членка на Папската академија на науките

Светиот Отец Фрањо во понеделник, 2 август 2021 година, ја именува професорката Дона Теа Стрикленд за редовна членка на Папската академија на науките, објави Канцеларијата за печат на Светиот Престол.