Tag "Нотр Дам"

Врати се на почетна
Вести Свет

Трапистите даруваа два века стари дабови за обнова на Нотр Дам

Траписти од Солигни-ла-Трапа во Франција подарија два века стари дабови од своите шуми за обнова на париската катедрала Нотр Дам која настрада во пожар пред две години, објави Катпрес.

Ватикан Вести

Папата до парискиот надбискуп: Нотр Дам повторно нека биде знак на вера

Во пораката до парискиот надбискуп Мишел Аупетит папата Фрањо изрази близина и ја загарантира својата молитва по повод големиот пожар кој ја уништи катедралата Нотр Дам, тој „национален симбол“, омилен

Вести Свет

Пет факти за катедралата „Нотр Дам“

Пламенот се појави недолго откако вратата на катедралата се затворила за посетители така што сите биле еваукирани на сигурно, иако целиот кров се сруши во црквата.

Вести Свет

Изјава на Француските епископи за пожарот во Нотр Дам

Светот го обиколија страшни слики од пожарот, кој во понеделник 15 април 2019 година ја зафатија катедралата Нотр Дам во Париз, еден од најважните симболи на европското христијанство.

Ватикан Вести

Со „шок и тага“ Ватикан ја прими веста за пожарот во Нотр Дам

Светиот Престол со „шок и тага“ ја прими веста за катастрофалниот пожар на катедралата Нотр Дам во Париз,