Tag "маченички"

Врати се на почетна
Вера Сведоштва

Свети маченички Вера, Надеж, Љубов и мајка им Софија

Црквата денес ја празнува света Софија, вдовица и маченичка, која во Рим заедно со нејзините ќерќи Вера, Надежда и Љубов претрпеа маченичка смрт.

Ватикан Вести

Папата се моли за маченичките на Салвадор

Папата Фрањо 40 години  по нивната смрт потсетина храбрите мисионерки кои беа брутално убиени во Ел Салвадор, посветувајќи се им го олеснат животот на оние кои страдаа од граѓанската војна.