Tag "Кирил"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата до патријархот Кирил: Да бидеме миротворци за Украина

Папата Фрањо упати велигденска честитка до рускиот православен патријарх Кирил и се помоли за украинскиот народ кој копнее за „нова зора која ќе стави крај на темнината на војната“.

Ватикан Вести

Папата се сретна со пратеници од Чешка и Словачка

Во петок, 22 март 2019 година папата Фрањо ја прими парламентарната делегација од Словачка и Чешка, по повод 1150 годишнина од смртта на свети Кирил Филозоф (14 февруари 869 година)