Tag "киншаса"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Служете им на луѓето како сведоци на Божјата љубов

На третиот ден од Апостолска посета на Демократска Република Конго, по утринската средба со младите и катехистите и по средбата со премиерот, папата Фрањо попладнето на празникот Сретение Господово, 2

Ватикан Вести

Папата до младите од Конго: Иднината е во ваши раце

На „Стадионот на мачениците“ во главниот град Киншаса, во четврток 2 феваруари 2023 година, папата Фрањо се сретна со младите и катехистите од Демократска Република Конго. Богата средба, вистински празничен

Ватикан Вести

Папата во ДР Конго: Оставете го оружјето, прегрнете го милосрдието

За време на Апостолско патување во Демократска Република Конго, папата Фрањо служеше света Литургија на аеродромот Ндоло во Киншаса, на која присуствуваа повеќе од милион луѓе и ги охрабри да

Ватикан Вести

Папата ги осуди конфликтите и економскиот колонијализам во ДР Конго

На средбата со граѓанските власти на првиот ден од неговото Апостолско патување во Демократска Република Конго, папата Фрањо се осврна на најитните прашања што ја засегаат африканската нација, вклучително и

Ватикан Вести

Кардиналот Паролин служеше света Литургија во Киншаса: Мирот нека се врати во Демократска Република Конго

Државниот секретар кардиналот Пиетро Паролин на 3 јули служеше света Литургија во Киншаса главниот град на Демократска Република Конго и ги повика Конгоанците на надминување на поделбите и да работат