Tag "Доломити"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата се моли за жртвите од трагедијата од лизгањето на глечерот, апелира за грижа за животната средина

Папата напиша Твитер порака во која повикува на молитви за жртвите од глечерот на Доломитите и ја истакнува опасноста од игнорирање на последиците од климатските промени.

Ватикан Вести

Папата Фрањо ја прими малата Фијамета, девојчето „кое го раздвижи светот“

Папата Фрањо ја запозна Фијамета Мелис која со нејзниот татко и мајка дојде од Трентино да му ја раскаже својата приказна: Ограничувањата на пандемијата која ја принудува наставата да ја

Вести Македонија

Да тежнееме високо: Европско Маријаполи на Доломитите

Вкупно 2650 луѓе од 38 европски и неевропски земји се собраа во Тонадико и долината Примиеро на недопрените Доломити, каде што пред 70 години – во 1949 година Кјара Љубиќ