Tag "Даблин"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата до ирските епископи: Бидете храбри и креативни

Препознајте ги и тргнете по новите патишта за нови времиња.

Ватикан Вести

Папата: Во Ирска видов голема вера

На враќање од Ирска, папата Фрањо одговраше на прашања од новинарите во авионот. „Во Ирска видов голема вера,“ рече папата Фрањо на крајот од својата дводневна посета на земјата на

Ватикан Вести

X. Светска средба на семејствата ќе се одржи во Рим

Папата Фрањо во неделата на 26 август во Феникс Парк во Даблин го предводеше завршното литуриско славење на IX. Светска средба на семејствата под геслото „Евангелието на семејствто: Радост за

Ватикан Вести

Папата: Семејство надеж за Црквата и светот

Папата Фрањо во вечерните часови на 25 август учествуваше на Фестивалот за семејствата на стадиот Крок Парк во Даблин во рамките на IX. Светска средба на семејствата. Двочасовната програма исполнета

Ватикан Вести

Папата: Семејствата да бидат бастиони на верата и добрината

Вториот ден од посетата на папата Фрањо на Ирска по повод IX. Светска средба на семејствата во Даблин, започна со посетата на светилиштето во Кнок каде што Папата во присуство

Ватикан Вести

Папата: Верата се пренесува околу домашната трпеза

Бракот е ризик што вреди! Тоа го истакна папата Фрањо во катедралата во Даблин, посветена на Пресвета Богородица, каде што се сретна со свршеници, младенци, но исто така и со

Ватикан Вести

Папата: Ирска да не ја заборави живата мелодија на христијанската порака

За време на посетата на Даблин, Ирска, по повод Светската средба на семејствата, папата Фрањо во саботата на 25 август се обрати до властите, граѓанското општество и дипломатскиот кор.

Ватикан Вести

Првата порака на папата Фрањо до народот во Ирска

Папата го започна своето Апостолско патување со кратка порака која ја напиша во книгата на честа во претседателската резиденција Áras an Uachtaráin.

Ватикан Вести

Папата пристигна во Ирска

Утрото околу 10.30 часот папата Фрањо пристигна во Даблин за да учествува на IX Светска средба на семејства.

Вести Свет

Светска средба на семејствата

Во рамките на IX. Светска средба на семејствата која овие денови се одржува во Ирска, во средата 22 август започна пасторалниот конгрес кој заврши на 24 август.