Tag "граѓанското општество"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Средба на Папата со претставници на владата, граѓанското општество и дипломатскиот кор

По куртоазната посета на претседателката на Република Унгарија Каталина Новак во палатата Шандор и средбата со премиерот Виктор Орбан, во петок, 28 април 2023 година, папата Фрањо се сретна со

Ватикан Вести

Прв говор на Папата во Малта: Среде ветровите на војната, повик за заедничка иднина на мирот

Папата Фрањо е на 36. Апостолско патување во Малта во неговиот понтификат. Неговото прво јавно обраќање на медитеранскиот остров беше пред државните власти, претставниците на граѓанското општество и дипломатскиот кор.