Tag "Вознесение на Пресвета Богородица"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Ангел Господов: Како Марија, кога се поклонуваме, стануваме

Служењето и пофалбата беа во центарот на зборовите на Папата во пладневното обраќање пред молитвата Ангел Господов на празникот Вознесение на Пресвета Богородица во небо. Папата го пофали волонтерството и

Ватикан Вести

Апел на папата Фрањо за мир: Бучавата од оружјето ги задушува обидите од обидите за дијалог

На празникот Вознесение на Пресвета Богородица во небо, вторник 15 август 2023 година Папата повторно зборуваше за Украина и војните кои го растргнуваат светот, барајќи од верниците во поздравите по

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Мудроста на староста ги осветлува животите на другите

На Генералната аудиенција, папата Фрањо ја заврши серијата катехези за важноста на староста со размислување за Вознесението на Пресвета Богородица, наведувајќи дека по смртта се раѓаме за небото, во просторот

Вести Македонија

Бискупот Стојанов ја предводеше светата Евхаристија на празникот Мариино вознесение на небо во Скопската Катедрала

Бискупот Стојанов по повод празникот Успение на Пресвета Богородица, според грегоријанскиот календар, служеше света Литургија во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје во сослужение со Катедралниот парох дон Паво Шеќерија

Ватикан Вести

Папата: Марија ни кажува дека вистинската моќ е служењето, а да се владее значи да се љуби

Во пладневното обраќање на празникот Вознесение на Пресвета Богородица, Папата зборуваше за значењето на химната на Мајката Исусова „Величај“, која ни ја пренесува Евангелието според Лука и која зборува за

Ватикан Вести

Папата: Оние кои можат, нека посетат богородично светилиште

По молитвата Ангел Господов на празникот Вознесенеие на Пресвета Богородица, 15 август 2022 година, папата Фрањо повика да побараме застапништво од Марија за мир во целиот свет, посебно во Украина,