Tag "Вилнус"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Молитва на Светиот Отец во Музејот на окупацијата

Во текот на посетата на Музејот на окупацијата и борбата за слобода во главниот град на Литванија, Светиот Отец во молитва ги спомна жртвите на прогоните и мачеништвото и се

Ватикан Вести

Папата: Треба да се оди таму каде никој не сака да оди

Во пладневниот наговор одржан на крајот на светата Литургија во Каунас, Литванија, Папата се спомна на 75. годишнина од уништувањето на гетото во Вилнус и ги поттикна христијаните од својата

Ватикан Вести

Папата до младите: Не плашете се да се одлучите за Исус

На плоштадот пред катедралата во Вилнус, папата Фрањо во саботата на 22 септември 2018 година се сретна со младите. Како и во слични прилики и овој пат, Папата го слушна

Ватикан Вести

Љубовта е клучот кој ја отвора вратата за небото

Нека Дева Марија ни ги подари даровите на дијалогот и трпението, близината и прифаќањето .

Ватикан Вести

Папата: Литванија нѐ учи како да ги прифатиме разликите

Во првиот говор во Литванија одржан пред претседателката на Литванија, државните власти и дипломатскиот кор, папата Фрањо ја истакна важноста на дијалогот и почитувањето, со што се одликува литванскиот народ.