Tag "ветиот Престол"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Светиот Престол: Обидот за атентат врз Трамп е повреда на демократијата

Канцеларијата за печат на Светиот Престол извести за загриженоста за она што се случи во Пенсилванија, кога младо момче по име Томас Метју пукаше од зграда во поранешниот претседател, а

Ватикан Вести

Светиот Престол и Виетнам ги унапредија билатералните односи

Во заедничкото соопштение во четврток, 27 јули 2023 година, Светиот Престол и Виетнам објавија дека е постигнат конечен договор Светиот Престол да има резидентен Папски претставник во главниот град Ханој.

Ватикан Вести

Кардинал Паролин го прими државниот секретар на САД Мајк Помпео

На 1 октомври 2020 година државниот секретар на Светиот Престол, кардинал Пиетро Паролин и архиепископ Галагер во Ватикан го примија американскиот државен секретар Мајкл Помпео.