Tag "Велики Четврток"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата на Велики Четврток: Господ никогаш не се изморува да простува

На Велики Четврток, 28 март 2024 година, папата Фрањо ја предводеше Литургијата Вечера Господова во женското одделение на затворот Ребибија во Рим. По проповедта, тој им ги изми нозете на

Ватикан Вести

Папата на Велики Четврток: Господ бара од свештениците љубов и солзи за оние кои се далеку

На Велики четврток, 28 март 2024 година, папата Фрањо заедно со уште 1.500 свештеници ја славеше Светата Литургија со посвета на миро во ватиканската базилика Свети Петар. На олтарот кардинал

Ватикан Вести

Папата Фрањо на Велики Четврток ќе служи во женскиот затвор Ребибија

Префектурата на Папскиот дом објави дека на 28 март 2024 година во 16.00 часот, Папата приватно ќе оди во женскиот затвор во Рим за да служи Миса Господова вечера и

Ватикан Вести

На Велики Четврток епископот Стојанов служеше во Струмичката Катедрала

На Велики Четврток 13 април 2023 година Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов во Катедралата „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица во заедништво со

духовнитекстови Размислување

Велики Четврток – ден на Исусовата последна вечер

Католичкиот свет влегува во длабока тишина. Само во мир може да се случи онаа големина која ја донесе Исус од Назарет.

Вера Духовност

Велики Четврток: Бдејте и молете се да не паднете во искушение

Од маслиновата градина Исус нѐ посматра. Ги посматра душите и срцата во светлото на божествената мудрост.

Ватикан Вести

Папата на Велики Четврток: Животот е поубав кога си помагаме

На Велики Четврток, 6 април 2023 година, како и во 2013 година, папата Фрањо ја предводеше Светата Литургија Вечера Господова во казнено-поправниот дом за малолетници Казал дел Мармо, во предградието

Ватикан Вести

Папата на Светата Литургија со посвета на миро: Свештеникот е човек на Божја хармонија

На Светата Литургија со посвета на миро, која папата Фрањо ја служеше во базиликата Свети Петар на Велики четврток, 6 април 2023 година, зборуваше за свештеничкиот повик и за искушенијата

Вести Македонија

На Велики Четврток епископот Стојанов служеше света Литургија во Струмица

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов на Велики Четврток, 21 април 2022 година, во заедништво со свештениците од Струмичко – скопската епархија служеше света

Вести Македонија

Најава: На Велики Четврток епископот Стојанов ќе служи во Струмичката катедрала

На Велики Четврток, 21 април 2022 година со почеток во 10.30 часот во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ – Струмица, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, Н.В.П.  монс.