Проповеди

Врати се на почетна
Вера Проповеди

Дајте им вие да јадат

Размислување за Осмата недела по Педесетница според Евангелието по Матеј 14,14-22

Вера Проповеди

Исус излекува двајца слепи

Размислување за Седмата недела по Педесетница според Евангелието по Матеј 9,27-35

Вера Проповеди

Ти се простуваат гревовите твои!

Размислување за Петта недела по Педесетница според Евангелието по Матеј 9,1-8

Вера Проповеди

Што имаш со нас Ти, Исусе, Сине Божји?

Размислување за Петта недела по Педесетница според Евангелието по Матеј 8,28-9,1

Вера Проповеди

Секогаш имаме за што да се жалиме

Неделно размислување за Евангелието наменето за Третата недела по Педесетница, според евангелистот Матеј 6,22-33

Вера Проповеди

Појдете по Мене

Неделно размислување за Евангелието наменето за Втората недела по Педесетница, според евангелистот Матеј 4,18-23

Вера Проповеди

Поздравен говор на монс. Киро Стојанов до Н.Е. Надбискуп Пол Ричард Галагер, Секретар за односи со државите при Државниот секретаријат на Светиот Престол

Ваша Екселенција, господине Надбискупе Галагер, Почитуван Монс. Џорџо, драги монс. Јануш, браќа свештеници, чесни сестри, браќа и сестри во Христа!

Вера Проповеди

Недела на Светите Отци

Се наоѓаме во еден исклучително убав период од литургиската година, имено периодот помеѓу Вознесението Господово и Педесетница односно Духовден. И тој период како што знаете посебно е наменет за молитва,

Проповеди

Христос воскресе – навистина воскресе!

Драги читатели на Католици.мк и пријатели во Христа, оваа година го славиме Воскресението Христово во услови кои се многу подобри од претходните две години. Осврнувајќи се на на нив, да

Вести Македонија Проповеди

Во Скопската катедрала бискупот Стојанов служеше Воскресна света Литургија

По повод празникот Воксресение Христово, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов, во сабота вечер, 16 април 2022 година служеше воскресна света Литургија во Катедралната црква „Пресвето