Проповеди

Врати се на почетна
Вера Проповеди

Поздравен говор на монс. Киро Стојанов до Н.Е. Надбискуп Пол Ричард Галагер, Секретар за односи со државите при Државниот секретаријат на Светиот Престол

Ваша Екселенција, господине Надбискупе Галагер, Почитуван Монс. Џорџо, драги монс. Јануш, браќа свештеници, чесни сестри, браќа и сестри во Христа!

Вера Проповеди

Недела на Светите Отци

Се наоѓаме во еден исклучително убав период од литургиската година, имено периодот помеѓу Вознесението Господово и Педесетница односно Духовден. И тој период како што знаете посебно е наменет за молитва,

Проповеди

Христос воскресе – навистина воскресе!

Драги читатели на Католици.мк и пријатели во Христа, оваа година го славиме Воскресението Христово во услови кои се многу подобри од претходните две години. Осврнувајќи се на на нив, да

Вести Македонија Проповеди

Во Скопската катедрала бискупот Стојанов служеше Воскресна света Литургија

По повод празникот Воксресение Христово, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов, во сабота вечер, 16 април 2022 година служеше воскресна света Литургија во Катедралната црква „Пресвето

Вера Духовност Проповеди

Од Богородица можеме да молиме за сите наши потреби

Ангелот ѝ навестува на Марија дека таа ќе биде Мајка на Спасителот, при што таа одговорила: „Еве, слугинка сума Господова, нека ми биде според зборовите твои!“ Бог, од својата добрина,

Вера Проповеди

Прва недела од Великиот пост

Размислување според неделното Евангелие од Иван 1,43-51, наменето за Првата недела од Великиот постот

Вера Проповеди

Сиропусна недела

Размислување според неделното Евангелие од Матеј 6,14-21, наменето за Сиропусна недела

Вера Проповеди

Недела на блудниот син

Размислување според неделното Евангелие од Лука 15,11-32, наменето за Неделата на блудниот син

Вера Проповеди

Недела на Митарот и Фарисејот

Размислување според неделното Евангелие од Лука 18,10-14, наменето за Неделата на Митарот и Фарисејот