Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Меѓународен ден на холокаустот: Папата потсетува на важноста на сеќавањето

Секоја година, на 27 јануари, на денот на ослободувањето на концентрациониот логор Аушвиц-Биркенау, светот се сеќава на неискажливата драма на Холокаустот. Папата Фрањо, како и папата Иван Павле II. и

Ватикан Вести

Папата до членовите на Римската рота: Слушање и расудување

За време на аудиенцијата по повод отворањето на судската година на Судот на Римската рота, папата Фрањо истакна дека е потребен синодален пристап во проверката и расудувањето; никогаш да не

Ватикан Вести

Апел на Папата по повод Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот

Таа мрачна страница на историјата не смее да се заборави, за да може да се изгради иднина во која повеќе нема да се гази човечкото достоинство, рече папата Фрањо во

Ватикан Вести

Папата: Украина заслужува мир

Папата Фрањо на крајот од Генералната аудиенција во среда, 26 јануари 2022 година, повика на молитва за мир во Украина. Токму оваа среда Светиот Отец предложи да биде молитвен ден

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Примерот на свети Јосиф може да помогне во препознавање на гласот Божји

На Генералната аудиенција на 26 јануари 2022 година Светиот Отец се задржа на ликот на свети Јосиф како човек кој сонува, кој знае како да го препознае Божјиот глас и

Ватикан Вести

Конзеваторски преглед на иконата Salus Populi Romani

Група експерти од музејот во Ватикан спроведоа рутински конзерваторски преглед на древната римска икона на Пресвета Богородица Salus Populi Romani (Спас на римскиот народ), која се наоѓа во папската базилика

Ватикан Вести

Папата: Да го молиме Бога за храброст и понизност за да му се поклониме на Бога на истиот олтар

Со празнична вечерна молитва на празникот Преобраќање на свети Павле, 25 јануари 2022 година, заврши 55. Молитвена осмина за единство на христијаните во римската базилика Свети Павле надвор од ѕидините,

Вести Македонија

Бискупот Стојанов повикува на молитва за мир во Украина

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов упати повик до свештениците, монашките заедници и верниците во Македонија да се приклучат на молитвениот апел на папата Фрањо и

Вера Сведоштва

Преобраќање на свети Павле

Гледајќи го ликот на свети апостол Павле, можеме да се восхитуваме на прекрасното дело на Црквата. Тертулијан веќе кажа дека крвта на мачениците е семе на христијаните. Во близина на

Ватикан Вести

Папата му испрати на Меси дрес на Атлетика Ватикана

Аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси доби дрес со автограм на папата Фрањо, стои на Фејсбук страницата на Атлетика Ватикана во понеделник 24 јануари 2022 година.