Archive

Врати се на почетна
Вера Колумни

За некрстените денови

Сигурно сте слушнале за некрстени денови. Токму според народниот фолклор и обичаи деновите од Божиќ до Богојавление се сметаат за такви. Па така овие денови ќе можете да прочитате текстови

Вера Сведоштва

Свети Стефан Првомаченик

Да простуваме и да се молиме за оние кои не навредуваат.

Ватикан Вести

Папата го прими новото раководство на Португалската бискупска конференција

На 8 јануари, папата Фрањо го прими новото раководство на Португалската бискупска конференција, предводена од претседателот, бискупот во Сетубал, Хозе Орнелас Карваљо (67), поранешен генерал на Исусовците, кој ова лето

Ватикан Вести

Папата Фрањо се моли за измачениот венецуелски народ

Во писмото до кардиналот Балтазар Порас Кардоз за неговиот именден, папата Фрањо ја повтори својата близина со венецуелскиот народ кој е „ставен на искушение од страдањата предизвикани од пандемијата и

Ватикан Вести

Папата: Животот има своја темнина, но Божјата светлина е посилна

Во пладневниот наговор на празникот Богојавление, 6 јануари 2021 година папата Фрањо истакна дека спасението кое го донесува Исус е за сите народи, а задачата на христијаните е да го

Македонија

Епископот Стојанов служеше божиќна света Литургија во Струмица

На празникот Рождество Христово – Божиќ, 7 јануари 2021 година Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов служеше света архиерејска света Литургија во катедралата „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица. Светата Литургија

Вера Духовност

Богородица сака да ја сподели со своите деца тајната за раѓањето на Исус

Срцето е нешто посебно. Таму се сретнуваат човечките и божествени настани. На хебрејски гледано, срцето е целиот човек. Во него е вклучена и совеста. Секој ја носи својата историја во

Вера Духовност

Богомладенецот те чека и овој Божиќ

Што значи денес да се слави Божиќ? Дали Божиќ можеби го доживувамe само надворешно, традициски,

Uncategorized Вести Македонија

Христос се роди – Славете Го!

Да застанеме пред божиќната пештера или пред некоја икона на која е претставено Рождеството Христово. Да го побараме со очи Богомладенецот и говорејќи со нашето срце да му ги пренесеме

Ватикан Вести

Честитки од папата Фрањо до верниците кои го слават Божиќ според Јулијанскиот календар

Во среда 6 јануари 2021 година папата Фрањо испрати честитки до верниците на Источните цркви кои го слават Божиќ според Јулијанскиот календар.