Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Папата ќе потпише декрет за канонизација на Мајка Тереза

Папата Фрањо на редовниот конзисториум на 15 март ќе го потпише декретот за канонизација на Мајка Тереза и ќе го објави датумот на канонизацијата.

Македонија

Бискупот Стојанов присуствуваше на проекцијата на документарниот филм за браќата Кирил и Методиј

На 7 март 2016 година Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија монс. д-р Киро Стојанов во Кинотека на Македонија во Скопје присуствуваше

Македонија

Бискупот Стојанов присуствуваше на комеморативната седница за делото на академик Томе Серафимовски

На 7 март 2016 година Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх монс. д-р Киро Стојанов присуствуваше на комеморативна седница посветена на делото на македонски скулптор и академик Томе Серафимовски

Ватикан

Се зголемува бројот на католици во Африка и Азија

Во периодот меѓу 2005 и 2014 година бројот на католиците во светот се зголеми за околу 160 милиони и сега бројат една милијарда и 300 милиони.

Ватикан

Единствен начин за надминување на стравот е верата

На 7 март започна вториот ден од духовните вежби за папата Фрањо и Римската Курија во Аричи под водство на о. Ермес Рончи.

Свет

Сестрите на Мајка Тереза: Нема да го напуштиме Јемен

Загриженост, гнев и болка поради подмолниот напад изразија индиските бикупи, соберени на генерално осбрание во Бангалор, говорејќи за крвопролевањето кое се случи на 4 март во Аден,

Ватикан

Папата ги започна духовните вежби

Папата Фрањо и членовите на Римската курија во недела 6 март 2016 година во вечерните часови ги започнаа духовните вежби во Великиот пост.

Македонија

Неоерејот Назов служеше света Литругија во Богданци

Во недела 6 март 2016 година во парохиската црква „Свети Кирил и Методиј“ во Богднаци, неоерејот о. Ванчо Назов служеше света Литургија заедно со домашниот парох о. Тома Ангелов.

Ватикан

Денешните маченици се жртви и на глобалната рамнодушност

Во светата Тајна Исповед можеме секогаш одново да започнеме: Бог нѐ прифаќа, го враќа достоинството на своите деца и ни вели: „Оди понатаму! Биди во мир! Стани, оди напред!“

Ватикан

Папата: Бидете татковци и во тешките случаи

Секој покајаник по разрешувањето од свештеникот, преку верата има сигурност дека неговите грвови повеќе не постојат, ги избришало Божјото милосрдие,