Archive

Врати се на почетна
Ватикан

Папата во авионот разговараше со новинарите

На враќање од посетата на Турција за време на летот, по утврдениот обичај на папските посети одржана е конференција за новинари на која Светиот Отец проговори за мноштво теми:

Ватикан

Турските медиуми го истакнуваат залагањето на Папата за мир и единство

Турските весници посветија големо внимание за посетата на папата Фрањо, а неговата посета ја опишуваат како важен чекор кон мирот и хармонијата меѓу религиите. Турскиот весник Саба

Ватикан

Отец Ломбарди за посетата на Папата на Турција

Што повеќе средби, толку повеќе се оди кон единство, истакна отец Федерико Ломбарди, директор на Ватиканската прес служба, во врска со посетата на папата Фрањо на Турција.

Македонија

Во Скопската катедрала се служат Утрински Миси

Во катедралата Пресвето Срце Исусово во Скопје за време на Адвентот секој ден во 6,30 часот наутро, освен недела се служат Утрински Миси.

Ватикан

Епископската конференција на Турција се заблагодари на Светиот Отец за посетата

Канцеларијата за печат на Светиот Престол ја објави благодарната порака од Епископската конференција на Турција по повод завршувањето на посетата на Папата на таа земја.

Ватикан

Папата посакува единство на христијаните

Светиот Отец третиот ден од апостолското патување во Турција го започна со света Литургија во нунцијатурата во Истанбул. По светата Литургија Папата се сретна со Големиот рабин на Турција Исак

Ватикан

Заедничката декларација на папата Фрањо и Екуменскиот патријарх

По завршувањето на божествената Литургија, Папата и Екуменскиот патријарх се искачија за Екуменски благослов на вториот кат од резиденцијата на Патријархот, а потоа во салата на „Престолот“

Ватикан

Годината на Богопосветениот живот во знакот на Девица Марија

„Благодатно време за богопосветениот живот и за Црквата“. Со овие зборови кардиналот Жоао Брац де Авис, префект на Конгрегацијата за институтите за богопосветен живот и заедниците