Archive

Врати се на почетна
духовнитекстови

Свети Атанасиј Велики

Свети Атанасиј Велики е роден во Александрија во 296 година. Од детство бил наклонет кон духовниот повик. Откако го завршил своето образованието, епископот Александар го прифатил како свое духовно чедо,

Свет

Бојкот во француските училшта поради родовата идеологија

Франција е погодена од бојкот во јавните училишта поради воведувањето на контроверзаното сексуално образование во училиштата. Родителите во Франција се повикани на протест и да го кажат своето противење на

Ватикан

Нема христијанство надвор од Црквата

Не може да се сфати христијанин без Црква. Да го љубиш Христос без Црква е апсурдна дихотомија рече папата Фрањо во проповедта на светата Литургија на 30 јануари во капелата

Ватикан

Папата ја прими на аудиенција делегацијата на американскиот универзитет Нотр Дам

Светиот Отец на 30 јануари ја прими на аудиенција делегацијата на Католичкиот универзитет Нотр Дам e од американската сојузна држава Индијана, по повод отворањето на новото седиште на тој универзитет

Ватикан

Папата ќе учестува на конгресот на движењето Обнова во Светиот Дух

На 37 по ред Конгрес нa движењето Обнова во Светиот Дух, кој ќе се одржи на 1 и 2 мај во Рим, ќе учествува и папата Фрањо.

Ватикан

Папата изрази сочувство за жртвите во Канада

Светиот Отец изрази длабоко сочуство поради бројните жртви во пожарот кој се случи во ноќта 23 јануари во домот за стари лица во местото Лил Верти во канадската покраина Квибек.

Ватикан

Пораката на Папата до Папските академии

Сонот за мисионерска одлука која е во состојба да обнови сè, се однесува на целата Црква и на секој нејзин дел. И папските академии се повикани на таа преобразба –

духовнитекстови

Свети Антониј Велики

Свети Антониј Велики се родил во Египет околу 254 година од благородни и богати родители, кои му ја пренеле верата во Христос. Без родители останал кога имал осумнаесет години и

духовнитекстови

Молитва на блажениот Иван Павле II за старите родители

Убаво ве молам, љубете ги своите стари родители! Рацете што се тресат и побелената коса на таткото и наведнати добрите мајки

Македонија

Запознајте го Мајкл, новинарот на кој Дауновиот синдром не му попречи да стане првиот стажист во историјата на Радио Ватикан

Во својата земја Ирецот е веќе познат како активист кој се бори против рушењето на предрасудите за лицата со Даунов синдром.