Средба на верските лидери со премиерот Ковачевски

Средба на верските лидери со премиерот Ковачевски

На средбата со премиерот Ковачевски верските лидери разговараа за повеќе актуелни прашања, важни за претставниците на верските заедници

На 1 февруари 2022 година во просториите на Владата, Претседателот на Владата на Македонија, Димитар Ковачевски, придружуван од првиот заменик-претседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи, Даријан Сотировски, се сретна со поглаварите на верските заедници во земјава: на Католичката црква, монсињор Киро Стојанов, бискуп скопски и струмичко-скопски епарх, на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан, на Исламската верска заедница, Реисул Улема хаџи Шаќир ефенди Фетаи, , со претседателот на Еврејската заедница, Пепо Леви и со Марјан Димов, суперинтендент на Евангелско-методистичката црква.

На состанокот се разгледани повеќе актуелни прашања, коишто беа истакнати како важни од страна на претставниците на верските заедници, присутни на средбата.

Фото: vlada.mk/к.мк

Категорија: Вести, Македонија

За авторот