Претставници од Венецеула во Ватикан

Претставници од Венецеула во Ватикан

Државниот секретаријат при Светиот Престол во понеделник 11 февруари 2019 година прими претставници од Венецуела, потврди гласноговорникот Алесандро Џизоти, одговарајќи  на новинарско прашање, не давајќи детали од средбата.

Тој само изјави дека е повторен апелот за „праведно и мирно“ решение како би се спречило продлабочување на кризата, почитувајќи го човечкото достоинство и избегнувајќи крвопролевање. Ја истакна и близната на папата Фрањо и Светиот Престол со народот во Венецуела, пренесува Катпрес.

Папскиот државен секретар кардинал Пиетро Паролин во петокот повтори дека двете страни мора да се ангажираат за пронаоѓање излез од кризата, како Светиот Престол би се одлучил да биде соученик во тој дијалог.

к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот