Претседателот на Полска за победата на колена заблагодари на Богородица

Претседателот на Полска за победата на колена заблагодари на Богородица

Претседателот на Полска, Анджеј Дуда, после победата на неделните избори отиде следниот ден да се заблагодари на Богородица во Јасна Гора, најголемото богородично светилиште во Средба Европа.

Полскиот претседател Дуда е деклариран верник католик. Еден ден после изборот за претседател, пред пет години, исто така отиде на поклоничкото место во Јасна Гора, што е јасна порака дека неговата политичка програма ќе биде во склад со програмата на неговата партија која го има мотото>„Бог, чест и татковината“.

На една процесија по повод празникот Пресвето Тело и Крв Христови ќе изјави на новинарите: „Како претседател на никој нема да му кажам дека мора да се моли. Меѓутоа би сакал и на мене никој да не ми го зема правото да ја живеам својата вера“.

На скоро одржаните избори Анджеј Дуда освои нов петгодишен мандат со 51 % гласови, според конечните резултати кои во понеделник навечер ги објави изборната комисија.

Противкандидатот на Дуда, либералниот градоначалник на Варшава Рафал Трзасковски освои 49 % од гласовите.

Двајцата кандидати добија повеќе од 10 милиони гласа, што е прв таков резултат во демократска Полска.

ика/к.мк

Категорија: Вести, Свет

За авторот