Почина почесниот папа Бенедикт XVI: Понизен работник во лозјето Господово

Почина почесниот папа Бенедикт XVI: Понизен работник во лозјето Господово

Почесниот папа Бенедикт XVI (95) почина во 9.34 часот во манастирот Mater Ecclesiae во Ватикан, соопшти Канцеларијата за печат на Светиот Престол.

Бенедикт XVI се врати во домот на Отецот. Прес-службата на Светиот Престол столица објави дека почесниот Папа почина во 9.34 часот во резиденцијата на манастирот Mater Ecclesiae, кој 95-годишниот почесен Папа го избра за своја резиденција откако се повлече од Петровата служба во 2013 година.

Со тага ве известувам дека почесниот папа Бенедикт XVI, почина денеска во 9.34 часот, во манастирот Mater Ecclesiae во Ватикан. Дополнителни информации ќе бидат следуваат во најкраток можен рок. Почнувајќи од понеделник наутро, 2 јануари 2023 година, телото на почесниот Папа ќе биде изложено во базиликата Свети Петар за верниците да можат да се простат“, стои во соопштението за печатот на директорот на Канцеларијата за печат на Ватикан, Матео Бруни.

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот