Папата Фрањо моли за Индија, која многу страда од пандемијата

Папата Фрањо моли за Индија, која многу страда од пандемијата

Папата Фрањо испрати долга порака до кардиналот Освалд Грацијас, надбискуп во Бомбај и претседател на Индиската бискупска конференција, молејќи за жртвите од Ковид – 19 и за истрајност, сила и мир за болните, нивните семејства, лекарите и сите оние кои помагаат.

Четири илјади починати и 380.000 заразени за само еден ден, значи милиони случаи месечно. Индија, со ужасни рекордни бројки во однос на пандемијата, води нееднаква борба против ширењето на Ковид-19, така што голем дел од финансиите – скоро 7 милијарди долари – се наменети за вакцини и здравството.

Таквата состојба го поттикна Папата да ги искаже писмено своите чувства кон народот и Црквата во таа голема азиска земја. Во овој момент, кога многумина во Индија страдаат поради сегашната здравствена криза, пишувам за да ја изразам мојата искрена солидарност и духовна блискост со целиот народ – напиша папата Фрањо. Моите мисли одат првенствено на болните и нивните семејства, на оние кои им помагаат, а особено на оние кои жалат за загубата на своите најблиски. Исто така, мислам на многу лекари, медицински сестри и техничари, болнички персонал, возачи на брза помош и оние кои неуморно работат за да одговорат на итните потреби на нивните браќа и сестри. Со длабока благодарност до сите нив, молам за Божјите дарови на истрајност, сила и мир.

Папата Фрањо упати и благодарни зборови до католичката заедница во Индија за делата на милосрдие и солидарност, направени во корист на сите луѓе. Мислам за великодушноста што ја покажаа многу ангажирани млади луѓе – посочи Папата и ги препорача на Божјото миллосрдие верниците кои ги загубија своите животи, како и голем број свештеници, монахињи и монаси. Овие денови на неизмерна болка нека нè утешува надежта, која доаѓа од Велигден и од нашата непоколеблива вера во Христовото ветување за воскресение и нов живот – посака папата Фрањо во својата порака.

Ватикан њуз/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот