Папата Фрањо изрази сочувство за мигрантите кои загинаа во несреќата во Панама

Папата Фрањо изрази сочувство за мигрантите кои загинаа во несреќата во Панама

Во четврток, 16 февруари 2023 година, Светиот Отец Фрањо испрати телеграма со сочувство до надбискупот Давид кардинал Хозе Луис Лакунза Маестрохуан за сообраќајната несреќа што се случи завчера во Панама, соопшти Канцеларијата за печат на Светиот Престол.

Во телеграмата потпишана од државниот секретар на Светиот Престлол, кардиналот Пиетро Паролин, пишува дека Светиот Отец со длабока тага ја примил веста за автобуската несреќа што се случи во областа Гуалац, во која неколку мигранти ги загубија. нивните животи, а други се повредени. Папата изрази сочувство до семејствата и пријателите на жртвите и рече дека се моли за брзо закрепнување на повредените. Пораката завршува со апостолски благослов, знак на надеж во Воскреснатиот Господ.

Во несреќата39 лица загинале, а повеќе од 20 се повредени кога автобусот слетал во провалија. Несреќата се случила додека возилото преминувало покрај теснец, превезувајќи мигранти од привремените имиграциски станици во Дариен на  колумбиската граница до Лос Планес де Гуалака, во провинцијата Чирики која граничи со Костарика.

Ватикан њуз/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот