Папата Фрањо ги изненади кларисите во Умбрија

Папата Фрањо ги изненади кларисите во Умбрија

Светиот Отец во петокот на 11 јануари 2019 година ги изненади клаузурните монахињи во манастирот „Santa Maria di Vallegloria“ каде пристигна во приватна посета.

Во изјавата после средбата на привремениот директор на Канцеларијата за печат на Светиот Престол Алесандро Гисоти истакна дека Папата со својата посета сакал да ги охрабри монахињите, а со нив служел и света Литургија. Направена е заедничка фотографија на папата Фрањо со 27 монахињи.

Ика/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот