Папата упати телеграми за жртвите од авионската несреќа во Техеран

Светиот Отец изрази болка поради трагичната несреќа, која на 10 август 2014 година се случи по полетувањето на авионот од аеродромот во Техеран, во која загинаа 39 лица, а девет се поврдени. Во телеграмата со сочувство до семејствата на жртвите, Папата се моли за оние кои го изгубија животот повикувајќи „Божји благсолов, сила, утеха и мир“.

Авионот Антонов 140 во 9.18 часот по локално време се урна во градскиот кварт Азад, одалечен околу 5 киломтери од аеродормот.

РВ/го*ко

Категорија: Ватикан

За авторот