Папата се сретна со унгарскиот претседател и премиер

Папата се сретна со унгарскиот претседател и премиер

По пристигнувањето на меѓународниот аеродром во Будимпешта во неделата на 12 септември 2021 годинао 7.45 часот, папата Фрањо беше пречекан од вицепремиерот на Република Унгарија, г -дин Золт Семјен. Две деца облечени во традиционална облека му подарија цвеќе на Папата.

По претставувањето делегациите, Папата и вицепремиерот отпатуваа со автомобил до Музејот за ликовни уметности во Будимпешта.

По пристигнувањето во Музејот, Светиот Отец беше примен од претседателот на Републиката, г -дин Јанос Едер и премиерот, г -дин Виктор Орбан, и заедно се упатија кон салата на Музејот. Потоа, по официјалната фотосесија, се одржа приватна средба.

На крајот од средбата, по размената на подароци, папата Фрањо во ренесансната сала на Музејот за ликовни уметности, каде што се сретна со бискупите на унгарската бискупска конференција во 9,15 часот.

Ватикан њуз/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот