Папата изрази сочуство по повод смртта на Шимон Перес

Папа Фрањо до претседателот на Израел, Реувен Ривилин, како и на целиот израелски народ упати телеграма со сочуство по повод смртта на поранешниот претседател на државата Израел и добитник на Нобелова награда  за мир, Шимон Перес, во 93-тата година од животот.

Светиот Отец изјави дека тој  исклучително го цени неуморното залагање на Перес околу мирот и изрази надеж дека споменот на многугодишната негова служба ќе ги инспирира сите луѓе за да со голема грижа работат околу постигнување мир и помирување меѓу сите луѓе.

РВ/к.мк

Не е дозволено преземање на оваа содржина или делови од неа за понатамошно користење во печатена, дигитална или било која друга форма на умножување без писмена дозвола од редакцјата на Католици.мк
Категорија: Ватикан

За авторот