Папата изрази сочувство по повод атентатот врз претседателот на Хаити

Папата изрази сочувство по повод атентатот врз претседателот на Хаити

Во телеграмата потпишана од државниот секретар на папата, кардинал Пиетро Паролин до Апостолскиот нунциј на Хаити, папата Фрањо изрази сочувство по повод убиството на претседателот и ги осуди сите форми на насилство како средство за решавање на конфликтот.

Во телеграмата се вели дека Папата изразува сочувство на народот на Хаити и на сопругата на претседателот Јовенел Мозе, која исто така беше сериозно ранета и ја препорачува пред Господа. Папата Фрањо исто така истакна дека се моли за покојниот.

За потсетување, претседателот Мозе беше убиен на 53-годишна возраст кога влегоа напаѓачи во неговиот дом во средата, 7 јули. Неговата сопруга Мартина е ранета во нападот и моментално е хоспитализирана на Флорида, од каде доаѓаат вести дека се наоѓа во критична, но стабилна состојба.

Папата ја изрази својата тага и им посака на Хаити иднина на братска хармонија, солидарност и напредок.

Ватикан њуз/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот