Видео порака на Папата за Светскиот ден на младите 2023 година

Видео порака на Папата за Светскиот ден на младите 2023 година

Папата Фрањо испрати видео порака до учесниците на Светскиот ден на младите 2023 година, кој ќе се одржи на почетокот на август во Лисабон, во која ги покани младите да ги отворат своите срца и хоризонти со другите ходочасници

Додека младите од целиот свет се подготвуваат да учествуваат на Светскиот ден на младите во Лисабон, Португалија, Светиот Отец во петокот на 20 јануари им испрати видео порака, во која ја искажува својата радост.

Папата истакна дека над 400.000 млади луѓе се пријавиле за учество на настанот од 1 до 6 август 2023 година.

Жед за средба со други

Папата истакна дека верува оти младите кои ќе дојдат имаат подлабоки причини и вераа во својата одлука, а не само туристички причини.

Секој млад човек кој оди на Светскиот ден на младите оди затоа што длабоко во себе има потреба да учествува, да ги сподели своите искуства и да ги прима искуствата на другите. Младите се жедни за хоризонти.

Тој додаде дека Светскиот ден на младите им нуди можност на младите да ги прошират своите хоризонти и да гледаат подалеку.

Не ставајте ѕид пред вашите животи, ги охрабри Папата. Ѕидовите ве затвораат; хоризонтите те прават да растеш. Секогаш гледај на хоризонтите со вашите очи, но, пред сè, со вашите срца.

Рушејќи ги ѕидовите, ги отворате хоризонтите

Папата рече дека Светскиот ден на млади ги обединува луѓе од различни општествени слоеви и култури и ги охрабри да ги отворат своите срца за оние со кои ќе се сретнат.

Светиот отец им се заблагодари што покажале интерес и навреме се пријавиле за средбата и изрази надеж дека и другите ќе го следат нивниот пример.

Господ нека ве благослови; Нека ве чува Богородица. Молете се за мене затоа што и јас се молам за вас! И не заборавајте: кажете „не“ на ѕидовите и „да“ на хоризонтите.

Брзаме кон Светскиот ден на младите

Мотото на Светскиот ден на младите 2023 година е: А Марија, како стана во тие дни, отиде набргу, преземено од Евангелието по Лука. Првиот Светски ден на младите се одржа во Рим во 1986 година, потоа во Буенос Аирес (1987), Сантијаго де Компостела (1989), Честохова (1991), Денвер (1993), Манила (1995), Париз (1997). ), Рим (2000), Торонто (2002), Келн (2005), Сиднеј (2008), Мадрид (2011), Рио де Жанеиро (2013), Краков (2016) и Панама (2019).

Ватикан њуз/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот