Папата до Источните христијани: Христос воскресна!

По завшрувањето на попладневната молитва Царице небесна, во недела 12 април на плоштадот Свети Петар Светиот Отец на христијаните од Источните цркви им го честита празникот Воскресението Христово, упатувајќи им ги следните зборови:

Упатувам срдечен поздрав до верниците од Источните Цркви, кои според својот календар  денес го слават Воскресението. Се придружувам на нивната радост на нивното навестување на Воскреснатиот Христос „Χριστόςἀνέστη“ (Христос воскресна)! Да ги поздравиме со аплауз нашите браќа од Исток кој на овој ден го слават Воскресението.

РВ/го*ко

Не е дозволено преземање на оваа содржина или делови од неа за понатамошно користење во печатена, дигитална или било која друга форма на умножување без писмена дозвола од редакцијата на Католици.мк
Категорија: Ватикан

За авторот