Папата го прими ерменскиот претседател

Папата го прими ерменскиот претседател

Во понеделникот на 11 октомври, папата Фрањо го прими претседателот на Ерменија Армен Саркисјан на кој тоа му беше прва посета.

Приватната аудиенција траеше околу 40 минути, а потоа претседателот Саркисјан разговараше со Папскиот државен секретар кардиналот Пиетро Паролин и секретарот за односи со државите надбискупот Пол Ричард Галагер.

Ерменскиот политичар е избран за претседател на државата во април 2018 година, а во 1996 и 1997 година кратко бил претседател на владата.

Ерменија е земја на древното христијанско наследство, се напоменува во соопштението на Канцеларијата за печат на Светиот Престол по средбата и се истакнува дека во „срдечниот разговор“ станало збор за развојот и зајакнување на билатералните односи на Светиот Престол и Ерменија и меѓународни и регионални политички теми.

Минатата седмица во Ватикан престојуваше поглаварот на Ерменската Црква католикос Карекин II. Патријархот учествуваше на меѓународната мировна средба во организација на заедницата Свети Егидиј и беше во приватна посета кај Папата.

Ватикан њуз/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот