Отец Артуро Соса избран за поглавар на Исусовците

Отец Артуро Соса избран за поглавар на Исусовците

Делегираните членови на Дружбата Исусова, кои се состанаа во Рим на 36. Генерална конгрегација на заедницата на 14 октомври го избраа својот нов поглавар . Станува збор за отец Артуро Соса, роден на 12 ноември 1948 година во Каракас, Венецуела.

Пред да се приклучи на Дружбата Исусова, завршува политички науки на Централниот универзитет во Каракас, а за свештеник е ракоположен 1977 година.

Отец Соса ќе го наследи досегашниот поглавар на Дружбата Исусова отец Адолф Николас.

РВ/к.мк

Не е дозволено преземање на оваа содржина или делови од неа за понатамошно користење во печатена, дигитална или било која друга форма на умножување без писмена дозвола од редакцијата на Католици.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот