На празникот Свети Петар и Павле епископот Стојанов ќе служи Молебен на Паљурци и света архиерејска Литургија во Гевгелија

На празникот Свети Петар и Павле епископот Стојанов ќе служи Молебен на Паљурци и света архиерејска Литургија во Гевгелија

На празникот Свети Петар и Павле, 12 јули 2023 година со почеток во 17.00 часот, на темелите на црквата Свети Павле во Паљурци, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх ќе го предводи Молебенот до Пресвета Богородица во Паљурци, во заедништво со свештеници и верници од Струмичко – скопската епархија.

На истиот ден епископот Стојанов со почеток во 18.30 часот во црквата „Свети Петар и Павле“ во Гевгелија, која го прославува својот патрон, ќе служи архиерејска света Литургија.

Од светата Литургија Радио Марија ќе врши директен пренос.

Ватикан њуз/к.мк

Категорија: Вести, Македонија

За авторот