Молитвена накана на папата Фрањо за месец март

Општата молитвена накана на папата Фрањо за месец март гласи: Семејствата во тешкотиите да ја добијат неопходната подршка за да можат децата да се развиваат во здрави и ведри услови“.

Евангелизациската накана за овој месец е: Христијаните кои поради својата вера се дискриминирани или прогонети, да останат силни и верни на Евангелието благодарејќи на постојаната молитва на целата Црква“

РВ/к.мк/го*ко

Не е дозволено преземање на оваа содржина или делови од неа за понатамошно користење во печатена, дигитална или било која друга форма на умножување без писмена дозвола од редакцијата на Католици.мк
Категорија: Ватикан

За авторот