Кардинал Паролин во болница поради закажана операција

Кардинал Паролин во болница поради закажана операција

Директорот на Канцеларијата за печат при Светиот Престол, Матео Бруни, објави дека државниот секретар на Светиот Престол, кардинал Пиетро Паролин е примен во болница во вторник 8 декември поради операција на простата.

Кардиналот Паролин е примен во поликлиниката Џемели „заради закажана операција поради хипертрофија на простатата“, рече Бруни.

Тој додаде дека кардинал Паролин се очекува „да ја напушти болницата за неколку дена и полека да се врати на работните обврски“.

Ватикан њуз/к.мк

 

 

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот