(Видео) Порака на Папата со Молитвената накана за август

Спортот да биде можност за братска средба меѓу народите и со тоа да придонесе за мир во светот.

Во вторникот на 2 август 2016 година е објавена молитвената накана на папата Фрањо за месец август, во која тој зборува за својата желба со спортот да се гради култура на средба помеѓу сите за мир во светот.

Евангелизациската накана за овој месец е: Христијаните да живеат доследно според Евангелието сведочејќи ја верата, искреноста и љубовта кон ближниот.“

РВ/к.мк

Не е дозволено преземање на оваа содржина или делови од неа за понатамошно користење во печатена, дигитална или било која друга форма на умножување без писмена дозвола од редакцијата на Католици.мк
Категорија: Ватикан

За авторот