Архиепископот Шевчук: Нема повеќе свештеници на истокот на Украина, црквите се запечатени

Архиепископот Шевчук: Нема повеќе свештеници на истокот на Украина, црквите се запечатени

Надбискупот предупреди дека доколку овие злосторства поминат незабележани, ќе се повторат во целиот свет. „Таа осуда значи да се каже цврсто не на војната.“

Поглаварот на Украинската источна католичка црква, Неговото Блаженство Свјатослав Шевчук, говорејќи во средата, 14 февруари, на конференцијата организирана од Папската фондација „Помош на црквата во неволја“, заедно со апостолскиот нунциј во Украина, ги опиша ужасите на војната во Украина, вклучувајќи ги и убиствата и страдањата на децата и семејствата.

Папската фондација, која својата кампања за Великиот пост оваа година ја посвети на Украина, беше домаќин на конференција за да дознае повеќе за ситуацијата со која се соочуваат христијаните во таа земја.

На 24 февруари ќе се одбележи втората годишнина од војната во Украина откако Русија ја нападна во 2022 година. Бројот на загинати продолжува да расте, како и обемот на уништување во десетгодишниот конфликт што започна со руската анексија на Крим.

Папата Фрањо упати безброј апели за прекин на војната, вклучувајќи го и оној на аудиенцијата во средата, на 14 февруари, кога уште еднаш повика да се прекине страдањето.

Осврнувајќи се на актуелната ситуација, на прес-конференцијата организирана од Папската фондација „Помош на црквата во неволја“, архиепископот Свјатослав Шевчук изрази тажен тон за трагедијата што продолжува да им нанесува штета на неговиот народ и земја.

Во текот на две години од почетокот на целосната руска инвазија на Украина, и според неофицијалните проценки на агенциите, бројот на воени жртви се искачи на околу половина милион.

Околу 22.000 цивилни жртви се погодени во борбите и воздушните напади, а околу 17,6 милиони Украинци имаат огромна потреба од хуманитарна помош.

Приближно 6,2 милиони луѓе ја напуштија Украина, а повеќе од 5 милиони се раселени во границите на Украина, а бомбардирањето продолжува секој ден.

За време на конференцијата, надбискупот Шевчук истакна дека „многу е важно да се осудат воените злосторства“, потсетувајќи на масакрот во Буча. Исто така, архиепископот предупреди дека доколку овие злосторства останат незабележани, ќе се повторат насекаде низ светот. „Оваа осуда значи да се каже цврсто не на војната“.

„Луѓето во Украина“, продолжи архиепископот, „убиваат само затоа што се Украинци“, а особено го осуди фактот дека страдаат децата и семејствата. Така, тој потсети дека досега загинале повеќе од 500 деца, а повеќе од 1.200 од нив се повредени. Надбискупот го осуди и фактот дека многу украински деца беа депортирани во Русија, со што многу семејства се разделени.

Архиепископот зборуваше и за тоа како црковните активности се забранети во најуништените области и истакна дека во источна Украина нема свештеници и дека луѓето не можат да влезат во оние цркви чии врати се запечатени.

Сепак, и покрај огромното страдање, истакна архиепископот, како Црква „ние му носиме надеж на нашиот народ“ и изрази благодарност за тоа што „никој во Украина не умре од хуманитарни причини“, како глад или жед, а сето тоа заради солидарноста на светот со Украина.

На конференцијата говореше и апостолскиот нунциј во Украина, надбискупот Висвалдас Кулбокас, кој истакна дека оние што ја посетиле Украина кога се враќаат дома „не можат да зборуваат“, бидејќи се „толку истрауматизирани од она што го виделе“.

Надбискупот Кулбокас предупреди и на образовната криза во земјата, истакнувајќи дека веќе четири години „во голем дел од земјата, почнувајќи од периодот на пандемијата, а потоа со сеопфатната инвазија, нема настава во училиштата“.

Покрај тоа, тој ги пофали напорите на хуманитарните организации, особено фондацијата „Помош за црквата во неволја“. Но, тој се пожали дека помалите добротворни организации „морале да се откажат“ затоа што често остануваат без средства и имале проблеми со преминувањето на границите или со испораката на храна.

На посебен начин, апостолскиот нунциј се присети на украинските свештеници од источен обред кои беа држени во заробеништво по војната, која започна пред десет години, велејќи „ние сме со нив и денот го започнуваме молејќи се за нив“.

Според Набљудувачката мисија на ОН за човекови права во Украина (HRMMU), која ја следи и јавно известува за состојбата со човековите права во земјата, најмалку 641 цивил биле убиени или ранети во Украина во јануари 2024 година, продолжувајќи го трендот на зголемување на цивилните жртви од декември 2023 година. Имајќи предвид дека нападите ги зафатија областите далеку од линијата на фронтот, имаше зголемување на бројот на убиени и повредени деца. Исто така, семејствата сочинуваат поголем дел од жртвите далеку од линијата на фронтот, бидејќи многу семејства со нивните деца беа евакуирани од заедниците. Мисијата на ОН, исто така, потврди дека во јануари биле убиени или повредени 40 деца, во споредба со ноември, кога бројката изнесуваше 18.

Две години по сеопфатната инвазија, фондацијата „Помош за црквата во неволја“ одобри 630 проекти, вклучително и 117 проекти за стипендирање во износ од над 16,5 милиони евра за поддршка на Католичката црква на двата обреди во Украина. Благодарение на великодушноста, молитвите и пожртвуваноста на добротворите на фондацијата „Помош за црквата во неволја“, во 2022 и 2023 година Украина беше најпомогната земја од оваа фондацијата во светот, со повеќе од 2.200 бегалци кои користеа директна хуманитарна помош благодарение на добротворите на фондацијата.

Ватикан њуз/к.мк

Категорија: Вести, Свет

За авторот