Апел на Папата за Мјанмар

Апел на Папата за Мјанмар

Папата Фрањо апелира да се стави крај на насилството во Мјанмар

Потсетувајќи дека од Мјанмар продолжуваат да пристигнуваат тажни вести за крвави судири во кои животот го загубија повеќе луѓе, Папата ги повика тамошните власти „да надвладее дијалог над репресијата и складот над раздорот“. Тој исто така „апелираше до меѓународната заедница да стори сé што е можно за да се осигура стремежите на луѓето во Мјанмар да не се задушуваат со насилство“.

Канцеларијата на Високиот комесаријат за човекови права на ООН соопшти дека во неделата (28-ми февруари) најмалку 18 лица загинаа, а над 30 се повредени во жестоките судири меѓу полицијата и војската со демонстрантите против пучот во Мјанмар

Ватикан њуз/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот