Tag "света Литургија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата се молеше за семејствата во тешкотии и за преобраќање на лихварите

На светата Литургија која ја служеше во домот Света Марта на 23 април 2020 година, папата Фрањо посебно ги спомна семејствата во тешкотии, во оваа време на пандемија од коронавирусот,

Ватикан Вести

Папата: Нека тишината во овој период нè научи да слушаме

На светата Литургија која ја служеше во домот Света Марта, во вторникот на 21 април, папата Фрањо посебно се молеше во оваа време на пандемија и нова тишина да растеме

Ватикан Вести

Папата: Радоста која нè исполнува е плод на Светиот Дух

На светата Литургија во домот Света Марта, папата Фрањо им се заблагодари на фармацевтите кои се ангажираат во оваа време на пандемија за да им помагаат на болните. Во проповедта

Ватикан Вести

Папата: Нека решенијата на кризата предизвикана од коронавирусот биде во корист на луѓето, а не на парите

На светата Литургија во домот Света Марта, папата Фрањо посебно се молеше за политичарите и научниците да го пронајдат вистинскиот пат за решение на кризата која ја предизвика коронавирусот. Во

Ватикан Вести

Првото прашање кое Исус ќе ни го постави ќе биде: Каков е твојот однос кон сиромашните?

На светата Литургија во домот Света Марта, папата Фрањо посебни мисли повторно посвети на затворениците и на големиот проблем на пренатрупаност во затворите и се молеше одговорните да пронајдат решение.

Ватикан Вести

Папата: Не плашете се животот да го потрошите за Бог и за другите

Пред Бог Кој ни служи се до моментот на давањето на сопствениот живот да се молиме за благодата за да живееме служејќи. Да стапиме во врска со оние кои трпат,

Ватикан Вести

Никој да не го искористува овој тежок момент за сопствени интереси

На светата Литургија во домот Света Марта, папата Фрањо се молеше за исправна совест за да правиме секогаш добро во оваа тешко време. Во проповедта ги поттикна верниците да внимаваат

Ватикан Вести

Папата се молеше за чесните сестри кои го ризикуваат и даруваат својот живот служејќи им на болните

Папата Фрањо на светата Литургија во домот Света Марта се молеше за монахињите кои им служат на болните и сиромашните, посебно мислејќи на Ќерките на милосрдието на свети Винко Паулски,

Ватикан Вести

Папата на светата Литургија во домот Света Марта се молеше за семејствата кои со децата се затворени дома

Папата Фрањо на светата Литургија која ја служеше во домот Света Марта се молеше за семејствата кои во оваа кризно време се принудени да бидат затворени дома. Во проповедта Папата

Вести

Во недела директен пренос од Светата Литургија со бискупот Стојанов

Во недела 22 март 2020 година со почеток во 10.30 часот Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс.  д-р Киро Стојaнов ќе ја предводи светата Литургија од капелата во