Tag "порака"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата на твитер за благодарност до Господ за изминатата година

Во твитер пораката од 31 декември 2016 година папата Фрањо повикува на размислување

Ватикан

Папата до младите од Тезе: Бидете оази на милосрдието

„Бидете оази на милосрдието, посебно за бројните мигранти кои имаат потреба да бидат прифатени“. Тоа е пораката на папата Фрањо до 30.000 млади собрани во Валенсија

Ватикан

Порака на Папата: „Победи ја рамнодушноста и освој го мирот“

Во Ватикан на 15 декември е објавена пораката на папа Фрањо за 49. Светски ден на мирот 2016, кој на 1 јануари ќе се слави на темата „Победи ја рамнодушноста

Ватикан

Кој се храни со Евхаристија не може да биде рамнодушен

Папата Фрањо им испрати видео-порака на учесниците од Индискиот национален Евхаристиски конгрес во Мумбаи, кој се одржува од 12 до 15 ноември под мотото:

Македонија

Трајче Георгиев се дружеше со децата со посебни потреби од Струмица и Гевгелија

Парохијата „Свети Иван Крстител“ од Струмица во соработка со здружението „Порака“ од Струмица и „Дневен центар“ – Гевгелија на 22 октомври 2015 година организира дружење на децата со посебни потреби

Колумни Свет

Порака на Светиот Отец за Светскиот ден на Мисиите 2015

Драги браќа и сестри Светскиот мисиски ден во 2015 година се слави во склоп со Годината на посветен живот што дава додатен поттик за молитва и размислување.

Ватикан

Да се води сметка за вистинското добро на човечкото битие

Постојано треба да се имаат во вид принципите за праведна е целосна екологија, која води сметка за вистинското добро на човечкото битие – порача папата Фрањо во пораката во учесниците

Ватикан

Папата: Да се биде мисионер значи да се сака Исус и народот

Мисиите, освен што значат љубов кон Исус, тие се и љубов кон неговиот народ – е една од мислите на папа Фрањо упатена на учесниците на IV национална средбана мисионерски

Ватикан

Папата Фрањо: Да се грижиме со љубов за болните

„Да Му се доверите на милосрдниот Исус, како Марија: Што ќе ви рече, направете го“, тоа е темата на пораката на папата Фрањо за 24-от Светски ден на болните, објавена,

Ватикан

Братството е можно во Европа ако луѓето се отворени кон Бог

Во Европа братство може да се оствари само ако луѓето се отворени кон Бог – рече Светиот Отец во пораката за 1400 годишнината од смртта на свети Колумбан,